"Allahu urdhėron drejtėsi, bamirėsi, ndihmė tė afėrmėve,         e ndalon nga amoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna. Ju kėshillon ashtu qė tė merrni mėsim."
Mire se vini ne faqen tone Welcome to our page
"Allah commands justice, the doing of good, and liberality to kith and kin, and He forbids all shameful deeds, and injustice and rebellion: He instructs you, that ye may receive admonition."
The Holy Prophet (may peace of Allah be upon him) said: (The superstructure of) Islam is raised on five (pillars): The Oneness of Allah, performance of the Prayer, payment of Zakah, Fast of Ramadan, and Pilgrimage (to Makkah).
I Derguari i All-llahut,
sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem,
ka thene:
'Islami ngrihet mbi pese(shtylla ): Ne te deshmuarit se nuk ka zot tjeter, perveē All-llahut dhe se Muhammedi eshte i derguar i Zotit, ne kryerjen e namazit, ne dhenien e zekatit,  ne agjerimin e Ramazanit dhe ne te vizituarit e Ka'bes'."PRAYER TIMES

 
TO ALBANIAN SCHOOL
ALBANIAN AMERICAN CULTURAL & ISLAMIC CENTER
“HASAN PRISHTINA”
106 Columbia Blvd. Waterbury, CT 06710 Tel(203) 755-0687